- Single Row Dynamometer Bearing, 80 mm ID x 170 mm OD x 39 mm Wide, Open, Medium Precision (ABEC 5), Phenolic Cage, Special Internal Clearance, 15° Contact Angle, Maximum Capacity
description
- These bearings were developed to minimize operating temperatures, noise and vibration in dynamometer applications. To achieve best results, the value of eccentricity marked on the inner ring face should be aligned 180° opposite the high point of eccentricity measured at the shaft journal.
features
- ABEC 5 inner ring tolerance
- Inner ring eccentricity value marked on inner ring face at the location of maximum lateral runout
- Special internal radial clearance
- Special E grade balls
- High speed
- Lightweight
- Inner ring land-guided phenolic separators
| Bore Type | Cylindrical |
| Fillet Radius | 2 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Series | 300RDM |
| Cage Material | Phenolic |
| Inch/Metric | Metric |
| Ball Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Inner Ring Width | 1.54 in, 39 mm |
| icNumber | 7704189 |
| O.D. | 6.69 in, 170 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Static Load Rating [Max] | 29000 lbf |
| Precision | Medium |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Enclosure | Open |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating | 129 kN |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| I.D. | 3.15 in, 80 mm |
| Preload Level | None |
| No. in Set | Single Bearing |
| Width | 1.54 in, 39 mm |
| Precision Level | Medium Precision (ABEC 5) |
| Locking Device | No Locking Device |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Contact Angle | 15 Degree |
| Radial Internal Clearance Specification | Special Radial Clearance |
| Dynamic Load Rating | 159 kN |
| Flush Ground | No |
| Cage Type | Phenolic |
| Outer Ring Width | 1.54 in, 39 mm |
| Limiting Speed - Oil | 4500 rpm |
| Origin | Single Row Radial |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Type | Unsealed |
| Weight | 8.8 LB |
| EAN or UPC | 97741009256 |

