- 70 mm ID x 125 mm OD x 24 mm Wide
- Single Shield
- No Snap Ring
- Single Row Radial Steel Bearing
applications
- Used in applications with heavy radial loads or a combination of radial and thrust loads where the radial load is predominant
features
- Maximum radial load-carrying capacity
- Ability to carry heavy combined radial and thrust loads
- Designated as the notched type because it has a filling notch on one side of the inner and outer rings
- Normally furnished with ABMA CO radial clearance
- Type and material available is a two-piece, pressed steel, ball riding, stayrod cage
- Single-row maximum capacity filling-notch bearings
caution
- Ideal for use with filters and lubricators
- Suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact blow or temperatures outside of the rated range
- Some chemicals can cause damage
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
| Enclosure | Single Shield |
| Dynamic Load Rating | 15600 lbf |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Pre Lubricant | None |
| Width | 24.000 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Type | Radial |
| Seal Material | Metal |
| I.D. | 70 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Locking Device | No Locking Device |
| Ball Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 14700 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Preload Level | None |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| Fillet Radius | 1.5 mm |
| icNumber | 7698847 |
| Precision | Standard |
| Limiting Speed - Grease | 4100 rpm |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Type | Metal |
| Contact Angle | 0° |
| Cage Material | Steel |
| Inner Ring Width | 24 mm |
| Series | 62 |
| O.D. | 125 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Origin | Single Row Radial |
| Weight | 2.729 LB |
| EAN or UPC | 97741005326 |

