- 70 mm ID x 125 mm OD x 24 mm Wide
- Single Shield
- No Snap Ring
- Single Row Radial Steel Bearing
applications
- Used in applications with heavy radial loads or a combination of radial and thrust loads where the radial load is predominant
features
- Maximum radial load-carrying capacity
- Ability to carry heavy combined radial and thrust loads
- Designated as the notched type because it has a filling notch on one side of the inner and outer rings
- Normally furnished with ABMA CO radial clearance
- Type and material available is a two-piece, pressed steel, ball riding, stayrod cage
- Single-row maximum capacity filling-notch bearings
caution
- Ideal for use with filters and lubricators
- Suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact blow or temperatures outside of the rated range
- Some chemicals can cause damage
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Dynamic Load Rating | 15600 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 14700 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Ball Material | Steel |
| O.D. | 125 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Type | Metal |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Fillet Radius | 1.5 mm |
| I.D. | 70 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Rows of Balls | Single |
| Capacity | Maximum Capacity |
| No. in Set | Single Bearing |
| Width | 24.000 mm |
| Series | 62 |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Material | Steel |
| icNumber | 7698847 |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Origin | Single Row Radial |
| Preload Level | None |
| Limiting Speed - Grease | 4100 rpm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision | Standard |
| Seal Material | Metal |
| Inner Ring Width | 24 mm |
| Material | Steel |
| Enclosure | Single Shield |
| Contact Angle | 0° |
| Pre Lubricant | None |
| Weight | 2.729 LB |
| EAN or UPC | 97741005326 |

