- Deep Groove Bearing
- 2.17 in Inner Diameter
- 3.94 in Outer Diameter
- 0.83 in Width
- Bearing Steel Material
description
- Adapter type bearings, when used with adapter sleeves are designed for mounting on inch size shafting without machining the shaft. The tapered sleeve is drawn into the tapered bore of the bearing as the nut is tigntened. Soft steel sleeve adapts to the shaft and grips it tightly. Tapered bore of bearing is 1" to 1' (Included angle 4" 46' 19"). Adapter sleeve designation includes nut and lockwasher.
| Seal Type | Unsealed |
| Seal Material | None |
| Preload Level | None |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Static Load Rating [Max] | 6520 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| I.D. | 2.17 in, 55 mm |
| Series | 62 |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Enclosure | Open |
| Temperature Range [Max] | 450 °F |
| Locking Device | No Locking Device |
| Dynamic Load Rating | 9800 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Type | Metal |
| Width | 0.83 in, 21 mm |
| Rows of Balls | Single |
| icNumber | 7703600 |
| Fillet Radius | 1.5 mm |
| Precision | Standard |
| Pre Lubricant | None |
| Inner Ring Width | 0.83 in, 21 mm |
| Bearing Type | Deep Groove |
| O.D. | 3.94 in, 100 mm |
| Ball Material | Steel |
| Origin | Single Row Radial |
| Material | Bearing Steel |
| Outer Ring Width | 0.83 in, 21 mm |
| Limiting Speed - Grease | 6300 rpm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Limiting Speed - Oil | 7500 rpm |
| Contact Angle | 0° |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inch/Metric | Metric |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bore Type | Tapered 1:12 |
| Capacity | Standard Capacity |
| Weight | 1.4 LB |
| EAN or UPC | 97741004862 |

