- Deep Groove Bearing
- 2.17 in Inner Diameter
- 3.94 in Outer Diameter
- 0.83 in Width
- Bearing Steel Material
description
- Adapter type bearings, when used with adapter sleeves are designed for mounting on inch size shafting without machining the shaft. The tapered sleeve is drawn into the tapered bore of the bearing as the nut is tigntened. Soft steel sleeve adapts to the shaft and grips it tightly. Tapered bore of bearing is 1" to 1' (Included angle 4" 46' 19"). Adapter sleeve designation includes nut and lockwasher.
| Cage Material | Bearing Steel |
| Pre Lubricant | None |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Inner Ring Width | 0.83 in, 21 mm |
| Width | 0.83 in, 21 mm |
| Preload Level | None |
| I.D. | 2.17 in, 55 mm |
| Cage Type | Metal |
| Limiting Speed - Oil | 7500 rpm |
| Temperature Range [Max] | 450 °F |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Type | Unsealed |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Static Load Rating [Max] | 6520 lbf |
| Series | 62 |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| O.D. | 3.94 in, 100 mm |
| Seal Material | None |
| Contact Angle | 0° |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Material | Bearing Steel |
| Dynamic Load Rating | 9800 lbf |
| Limiting Speed - Grease | 6300 rpm |
| Enclosure | Open |
| Capacity | Standard Capacity |
| Precision | Standard |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inch/Metric | Metric |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 0.83 in, 21 mm |
| icNumber | 7703600 |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bore Type | Tapered 1:12 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Fillet Radius | 1.5 mm |
| Origin | Single Row Radial |
| Weight | 1.4 LB |
| EAN or UPC | 97741004862 |

