- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 18 Teeth
- 5 Diametral Pitch
- 3.6 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pressure Angle | 20 ° |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/8 in |
| Pitch Diameter [Min] | 3.6 in |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Pitch Diameter | 3.6 in |
| Gear Style | B |
| Bore Dia. [Max] | 1 7/8 in |
| Material | Steel |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Size [Max] | 1.875 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Size | 1.125 in |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Hub Dia. | 3 in |
| Outside Dia. [Min] | 4 in |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 1200 RPM | 3221.628 lb/in |
| Inch/Metric | Inch |
| Set Screw | No |
| Length Through Bore | 2.375 in |
| Torque at 200 RPM | 5817.208 lb/in |
| No. of Teeth | 18 |
| Keyway | w/o Keyway |
| Set Screw Size | N/A |
| Diametral Pitch | 5 |
| Torque at 600 RPM | 4399.145 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 5384.436 lb/in |
| Class | 6 |
| Torque at 900 RPM | 3719.175 lb/in |
| Type | B |
| Outside Dia. | 4 in |
| Origin | Reborable |
| Weight | 8.0 LB |
| EAN or UPC | 697950263793 |

