- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 18 Teeth
- 5 Diametral Pitch
- 3.6 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Type | B |
| Pitch Diameter [Min] | 3.6 in |
| Torque at 900 RPM | 3719.175 lb/in |
| Bore Size | 1.125 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Class | 6 |
| Pitch Diameter | 3.6 in |
| Gear Style | B |
| Outside Dia. | 4 in |
| Torque at 600 RPM | 4399.145 lb/in |
| No. of Teeth | 18 |
| Torque at 200 RPM | 5817.208 lb/in |
| Diametral Pitch | 5 |
| Bore Dia. [Max] | 1 7/8 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Type | Reborable |
| Bore Size [Max] | 1.875 in |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| AGMA Quality | 6 |
| Material | Steel |
| Hub Dia. | 3 in |
| Set Screw | No |
| Torque at 300 RPM | 5384.436 lb/in |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/8 in |
| Origin | Reborable |
| Outside Dia. [Min] | 4 in |
| Torque at 1200 RPM | 3221.628 lb/in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Length Through Bore | 2.375 in |
| Weight | 8.0 LB |
| EAN or UPC | 697950263793 |

