- 0.875 in Belt Pitch
- 2 in Belt Width
- 30 Number of Teeth
- 8.246 in Outside Diameter
- XH Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
caution
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Hub Dia. | 6 1/2 in |
| Hub Projection | 1 in |
| Outside Dia. | 8.246 in |
| Bushing Series | 3535 |
| Bore Type | Bushed |
| Type | CF |
| Finished Bore | N/A |
| Bore Range [Min] | 1.1875 in |
| Bore Range [Max] | 3.5 in |
| Length Through Bore | 3.5 in |
| Pitch Diameter | 8.356 in |
| Bushing Type | Taper-Lock |
| Hub Type | B |
| Belt Pitch | 0.875 in |
| Belt Width | 2 in |
| No. of Teeth | 30 |
| Material | Cast Iron |
| Belt Size | XH |
| Width Across Teeth | 2.25 in |
| Weight | 27.0 LB |
| EAN or UPC | 697950083735 |

