- 0.75 in Inner Diameter
- 1 in Outer Diameter
- 0.63 in Overall Width
description
- Transmits torque between the shaft and the housing in one direction, and allows free overrun in the opposite direction. The patented design utilizes the same low profile and radial section as drawn cup needle roller bearings. The units are compact, light in weight, and operate directly on a hardened shaft.
features
- -FS" in the suffix for the RC and RCB call out stainless steel springs and are capable of higher operating temperatures and significantly higher engagements per minute
- A polymer spring is standard for the RC and RCB
- A stainless steel spring is standard for the FC, FCS, FCL, FCB and FCBL
- A hardened and machined shaft or an "IR" Inner Ring is required for optimal performance
- A press fit into the housing is required
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Lubricant | Rust Preventative |
| Rolling Element | Roller |
| Self Aligning | No |
| O.D. | 1 in, 25.41 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Precision Class | ABEC 1 |
| Shaft Dia. [Max] | 0.75 in |
| Relubricatable | No |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bore Type | Round |
| Operating Temperature [Min] | -22 ˚F |
| Mounting Method | Press Fit |
| Series | RC |
| Bearing Design | Roller Clutch |
| Housing Bore [Min] | 0.9995 in |
| Housing Shoulder Diameter | 1.4 in |
| I.D. | 0.75 in, 19.06 mm |
| Enclosure | Open |
| Precision Ground | Yes |
| Shaft Dia. [Min] | 0.7495 in |
| Housing Bore [Max] | 1.0005 in |
| Origin | Roller Clutches |
| End Type | Open End |
| Speed (Max) Oil | 12000 rpm |
| Operating Temperature [Max] | 230 ˚F |
| Cage Material | Polymer |
| Cage Type | Window |
| Bearing Material | 1014 Steel |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| Component | Assembly |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| Overall Width | 0.63 in, 15.88 mm |
| No. of Rows | Single |
| Clamp Torque | 196 lbf |
| Relubrication Feature | No |
| O.D. Type | Straight |
| Outer Ring Width | 0.63 in, 15.88 mm |
| Weight | 0.005 LB |
| EAN or UPC | 605790188510 |

