- 0.75 in Inner Diameter
- 1 in Outer Diameter
- 0.63 in Overall Width
description
- Transmits torque between the shaft and the housing in one direction, and allows free overrun in the opposite direction. The patented design utilizes the same low profile and radial section as drawn cup needle roller bearings. The units are compact, light in weight, and operate directly on a hardened shaft.
features
- -FS" in the suffix for the RC and RCB call out stainless steel springs and are capable of higher operating temperatures and significantly higher engagements per minute
- A polymer spring is standard for the RC and RCB
- A stainless steel spring is standard for the FC, FCS, FCL, FCB and FCBL
- A hardened and machined shaft or an "IR" Inner Ring is required for optimal performance
- A press fit into the housing is required
| Shaft Dia. [Max] | 0.75 in |
| Relubricatable | No |
| Clamp Torque | 196 lbf |
| O.D. | 1 in, 25.41 mm |
| Rolling Element | Roller |
| O.D. Type | Straight |
| Capacity | Standard Capacity |
| Component | Assembly |
| Shaft Dia. [Min] | 0.7495 in |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Overall Width | 0.63 in, 15.88 mm |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| Cage Material | Polymer |
| Housing Shoulder Diameter | 1.4 in |
| Bore Type | Round |
| Operating Temperature [Max] | 230 ˚F |
| Housing Bore [Min] | 0.9995 in |
| Speed (Max) Oil | 12000 rpm |
| Cage Type | Window |
| Relubrication Feature | No |
| Precision Ground | Yes |
| Mounting Method | Press Fit |
| Operating Temperature [Min] | -22 ˚F |
| Housing Bore [Max] | 1.0005 in |
| No. of Rows | Single |
| Origin | Roller Clutches |
| Series | RC |
| Self Aligning | No |
| Lubricant | Rust Preventative |
| I.D. | 0.75 in, 19.06 mm |
| Bearing Design | Roller Clutch |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Precision Class | ABEC 1 |
| End Type | Open End |
| Bearing Material | 1014 Steel |
| Outer Ring Width | 0.63 in, 15.88 mm |
| Weight | 0.005 LB |
| EAN or UPC | 605790188510 |

