- 0.63 in Inner Diameter
- 0.88 in Outer Diameter
- 0.63 in Overall Width
description
- Transmits torque between the shaft and the housing in one direction, and allows free overrun in the opposite direction. The patented design utilizes the same low profile and radial section as drawn cup needle roller bearings. The units are compact, light in weight, and operate directly on a hardened shaft.
features
- -FS" in the suffix for the RC and RCB call out stainless steel springs and are capable of higher operating temperatures and significantly higher engagements per minute
- A polymer spring is standard for the RC and RCB
- A stainless steel spring is standard for the FC, FCS, FCL, FCB and FCBL
- A hardened and machined shaft or an "IR" Inner Ring is required for optimal performance
- A press fit into the housing is required
| Series | RC |
| O.D. Type | Straight |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Capacity | Standard Capacity |
| Self Aligning | No |
| Overall Width | 0.63 in, 15.88 mm |
| Housing Bore [Max] | 0.8755 in |
| Operating Temperature [Min] | -22 ˚F |
| Relubricatable | No |
| Shaft Dia. [Max] | 0.625 in |
| End Type | Open End |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| Cage Material | Nylon |
| Housing Shoulder Diameter | 1.2 in |
| Mounting Method | Press Fit |
| O.D. | 0.875 in |
| Rolling Element | Roller |
| Clamp Torque | 143 lbf |
| Outer Ring Width | 0.63 in, 15.88 mm |
| Cage Type | Window |
| I.D. | 5/8 in |
| Operating Temperature [Max] | 230 ˚F |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Origin | Roller Clutches |
| Housing Bore [Min] | 0.8745 in |
| Precision Class | ABEC 1 |
| No. of Rows | 1 |
| Relubrication Feature | No |
| Shaft Dia. [Min] | 0.6245 in |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| Speed (Max) Oil | 14000 rpm |
| Bearing Material | 1014 Steel |
| Lubricant | Rust Preventative |
| Component | Assembly |
| Enclosure | Open |
| Bearing Design | Roller Clutch |
| Weight | 0.004 LB |
| EAN or UPC | 605790214172 |

