- 0.63 in Inner Diameter
- 0.88 in Outer Diameter
- 0.63 in Overall Width
description
- Transmits torque between the shaft and the housing in one direction, and allows free overrun in the opposite direction. The patented design utilizes the same low profile and radial section as drawn cup needle roller bearings. The units are compact, light in weight, and operate directly on a hardened shaft.
features
- -FS" in the suffix for the RC and RCB call out stainless steel springs and are capable of higher operating temperatures and significantly higher engagements per minute
- A polymer spring is standard for the RC and RCB
- A stainless steel spring is standard for the FC, FCS, FCL, FCB and FCBL
- A hardened and machined shaft or an "IR" Inner Ring is required for optimal performance
- A press fit into the housing is required
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 0.63 in, 15.88 mm |
| No. of Rows | 1 |
| Shaft Dia. [Min] | 0.6245 in |
| Precision Class | ABEC 1 |
| Bearing Design | Roller Clutch |
| O.D. | 0.875 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Relubricatable | No |
| Operating Temperature [Min] | -22 ˚F |
| Origin | Roller Clutches |
| Cage Type | Window |
| End Type | Open End |
| Housing Bore [Max] | 0.8755 in |
| Self Aligning | No |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| Series | RC |
| Clamp Torque | 143 lbf |
| Housing Bore [Min] | 0.8745 in |
| Lubricant | Rust Preventative |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Housing Shoulder Diameter | 1.2 in |
| Rolling Element | Roller |
| Relubrication Feature | No |
| O.D. Type | Straight |
| Overall Width | 0.63 in, 15.88 mm |
| I.D. | 5/8 in |
| Bearing Material | 1014 Steel |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Material | Nylon |
| Component | Assembly |
| Mounting Method | Press Fit |
| Speed (Max) Oil | 14000 rpm |
| Operating Temperature [Max] | 230 ˚F |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| Shaft Dia. [Max] | 0.625 in |
| Weight | 0.004 LB |
| EAN or UPC | 605790214172 |

