- 0.5 in Inner Diameter
- 0.75 in Outer Diameter
- 0.5 in Overall Width
description
- Transmits torque between the shaft and the housing in one direction, and allows free overrun in the opposite direction. The patented design utilizes the same low profile and radial section as drawn cup needle roller bearings. The units are compact, light in weight, and operate directly on a hardened shaft.
features
- -FS" in the suffix for the RC and RCB call out stainless steel springs and are capable of higher operating temperatures and significantly higher engagements per minute
- A polymer spring is standard for the RC and RCB
- A stainless steel spring is standard for the FC, FCS, FCL, FCB and FCBL
- A hardened and machined shaft or an "IR" Inner Ring is required for optimal performance
- A press fit into the housing is required
| Precision Ground | Yes |
| Bearing Material | 1014 Steel |
| Precision Class | ABEC 1 |
| Relubricatable | No |
| Lubricant | Rust Preventative |
| Bearing Design | Roller Clutch |
| Housing Shoulder Diameter | 1.1 in |
| Origin | Roller Clutches |
| I.D. | 1/2 in |
| Overall Width | 0.5 in, 12.7 mm |
| Operating Temperature [Max] | 230 ˚F |
| Operating Temperature [Min] | -22 ˚F |
| Component | Assembly |
| Housing Bore [Min] | 0.7495 in |
| Shaft Dia. [Max] | 0.5 in |
| Cage Material | Nylon |
| Self Aligning | No |
| Clamp Torque | 73.6 lbf |
| Relubrication Feature | No |
| No. of Rows | 1 |
| Cage Type | Window |
| Mounting Method | Press Fit |
| Series | RC |
| O.D. Type | Straight |
| Speed (Max) Oil | 17000 rpm |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Housing Bore [Max] | 0.7505 in |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Outer Ring Width | 0.5 in, 12.7 mm |
| End Type | Open End |
| Rolling Element | Roller |
| O.D. | 0.75 in |
| Enclosure | Open |
| Capacity | Standard Capacity |
| Shaft Dia. [Min] | 0.4995 in |
| Weight | 0.003 LB |
| EAN or UPC | 605790193088 |

