- 0.5 in Inner Diameter
- 0.75 in Outer Diameter
- 0.5 in Overall Width
description
- Transmits torque between the shaft and the housing in one direction, and allows free overrun in the opposite direction. The patented design utilizes the same low profile and radial section as drawn cup needle roller bearings. The units are compact, light in weight, and operate directly on a hardened shaft.
features
- -FS" in the suffix for the RC and RCB call out stainless steel springs and are capable of higher operating temperatures and significantly higher engagements per minute
- A polymer spring is standard for the RC and RCB
- A stainless steel spring is standard for the FC, FCS, FCL, FCB and FCBL
- A hardened and machined shaft or an "IR" Inner Ring is required for optimal performance
- A press fit into the housing is required
| Speed (Max) Oil | 17000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| Component | Assembly |
| Self Aligning | No |
| Housing Bore [Max] | 0.7505 in |
| O.D. Type | Straight |
| Capacity | Standard Capacity |
| Series | RC |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Origin | Roller Clutches |
| Clamp Torque | 73.6 lbf |
| Housing Bore [Min] | 0.7495 in |
| Rolling Element | Roller |
| Shaft Dia. [Min] | 0.4995 in |
| Enclosure | Open |
| Relubrication Feature | No |
| No. of Rows | 1 |
| Operating Temperature [Min] | -22 ˚F |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| Cage Material | Nylon |
| Precision Ground | Yes |
| Relubricatable | No |
| Precision Class | ABEC 1 |
| Mounting Method | Press Fit |
| Operating Temperature [Max] | 230 ˚F |
| I.D. | 1/2 in |
| Lubricant | Rust Preventative |
| Bearing Material | 1014 Steel |
| Cage Type | Window |
| Overall Width | 0.5 in, 12.7 mm |
| O.D. | 0.75 in |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| End Type | Open End |
| Shaft Dia. [Max] | 0.5 in |
| Bearing Design | Roller Clutch |
| Outer Ring Width | 0.5 in, 12.7 mm |
| Housing Shoulder Diameter | 1.1 in |
| Weight | 0.003 LB |
| EAN or UPC | 605790193088 |

