- 0.13 in Inner Diameter
- 0.28 in Outer Diameter
- 0.25 in Overall Width
description
- Transmits torque between the shaft and the housing in one direction, and allows free overrun in the opposite direction. The patented design utilizes the same low profile and radial section as drawn cup needle roller bearings. The units are compact, light in weight, and operate directly on a hardened shaft.
features
- -FS" in the suffix for the RC and RCB call out stainless steel springs and are capable of higher operating temperatures and significantly higher engagements per minute
- A polymer spring is standard for the RC and RCB
- A stainless steel spring is standard for the FC, FCS, FCL, FCB and FCBL
- A hardened and machined shaft or an "IR" Inner Ring is required for optimal performance
- A press fit into the housing is required
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Housing Bore [Max] | 0.2817 in |
| Bearing Material | 1014 Steel |
| Shaft Dia. [Max] | 0.125 in |
| Cage Type | Window |
| Capacity | Standard Capacity |
| Relubricatable | No |
| Precision Class | ABEC 1 |
| Operating Temperature [Max] | 230 ˚F |
| Relubrication Feature | No |
| Outer Ring Width | 0.25 in, 6.35 mm |
| Bearing Design | Roller Clutch |
| Overall Width | 0.25 in, 6.35 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| Bore Type | Round |
| Operating Temperature [Min] | -22 ˚F |
| End Type | Open End |
| Speed (Max) Oil | 34000 rpm |
| Lubricant | Rust Preventative |
| Precision Ground | Yes |
| Enclosure | Open |
| Housing Bore [Min] | 0.2812 in |
| Component | Assembly |
| Self Aligning | No |
| I.D. | 0.13 in, 3.2 mm |
| Mounting Method | Press Fit |
| Cage Material | Polymer |
| Series | RC |
| Housing Shoulder Diameter | 0.44 in |
| Rolling Element | Roller |
| Shaft Dia. [Min] | 0.1247 in |
| O.D. | 0.28 in, 7.16 mm |
| Clamp Torque | 2.86 lbf |
| No. of Rows | Single |
| Origin | Roller Clutches |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| O.D. Type | Straight |
| Weight | 0.25 LB |
| EAN or UPC | 605790214158 |

