- 0.13 in Inner Diameter
- 0.28 in Outer Diameter
- 0.25 in Overall Width
description
- Transmits torque between the shaft and the housing in one direction, and allows free overrun in the opposite direction. The patented design utilizes the same low profile and radial section as drawn cup needle roller bearings. The units are compact, light in weight, and operate directly on a hardened shaft.
features
- -FS" in the suffix for the RC and RCB call out stainless steel springs and are capable of higher operating temperatures and significantly higher engagements per minute
- A polymer spring is standard for the RC and RCB
- A stainless steel spring is standard for the FC, FCS, FCL, FCB and FCBL
- A hardened and machined shaft or an "IR" Inner Ring is required for optimal performance
- A press fit into the housing is required
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Component | Assembly |
| Relubrication Feature | No |
| Housing Bore [Max] | 0.2817 in |
| Clamp Torque | 2.86 lbf |
| Origin | Roller Clutches |
| Bore Type | Round |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| I.D. | 0.13 in, 3.2 mm |
| Cage Type | Window |
| Relubricatable | No |
| Shaft Dia. [Max] | 0.125 in |
| Self Aligning | No |
| No. of Rows | Single |
| Speed (Max) Oil | 34000 rpm |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 0.28 in, 7.16 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Operating Temperature [Max] | 230 ˚F |
| Lubricant | Rust Preventative |
| Mounting Method | Press Fit |
| Shaft Dia. [Min] | 0.1247 in |
| Operating Temperature [Min] | -22 ˚F |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| Precision Class | ABEC 1 |
| Housing Bore [Min] | 0.2812 in |
| Bearing Material | 1014 Steel |
| Housing Shoulder Diameter | 0.44 in |
| Series | RC |
| Outer Ring Width | 0.25 in, 6.35 mm |
| Bearing Design | Roller Clutch |
| O.D. Type | Straight |
| End Type | Open End |
| Capacity | Standard Capacity |
| Overall Width | 0.25 in, 6.35 mm |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| Rolling Element | Roller |
| Cage Material | Polymer |
| Weight | 0.25 LB |
| EAN or UPC | 605790214158 |

