- Single Row Angular Contact Bearing, 5" ID x 7" OD x 1" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Not recommended for use in air brake systems where temperatures exceed 200 °F or where battery acid can drip on tubing.
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bearing Type | Angular Contact |
| I.D. | 5 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| icNumber | 7699189 |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 7 in |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision | Standard |
| Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | Standard Capacity |
| Locking Device | No Locking Device |
| Enclosure | Open |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 1 in |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Material | Standard |
| Width | 1 in |
| Contact Angle | 30° |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Bore Type | Round Bore |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Preload Level | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Type | Metal |
| Inner Ring Width | 1 in |
| Weight | 4.3 LB |
| EAN or UPC | 662729185842 |

