- Single Row Angular Contact Bearing, 5" ID x 7" OD x 1" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Not recommended for use in air brake systems where temperatures exceed 200 °F or where battery acid can drip on tubing.
| O.D. | 7 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Type | Angular Contact |
| No. in Set | Single Bearing |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Standard |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Width | 1 in |
| O.D. Type | Straight |
| Preload Level | None |
| Outer Ring Width | 1 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| I.D. | 5 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Material | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inner Ring Width | 1 in |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Contact Angle | 30° |
| Cage Type | Metal |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| icNumber | 7699189 |
| Rows of Balls | Single |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Enclosure | Open |
| Precision | Standard |
| Weight | 4.3 LB |
| EAN or UPC | 662729185842 |

