- Single Row Angular Contact Bearing, 7" ID x 8.5" OD x 0.75" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Do not use where contact maybe made with electrical circuits.
| Seal Material | None |
| I.D. | 7 in |
| Contact Angle | 30° |
| Cage Material | Standard |
| Inner Ring Width | 3/4 in |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Capacity | Standard Capacity |
| Preload Level | None |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Locking Device | No Locking Device |
| Enclosure | Open |
| O.D. Type | Straight |
| Fillet Radius | 0.08 in |
| Precision | Standard |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Outer Ring Width | 3/4 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| O.D. | 8.5 in |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Rows of Balls | Single |
| icNumber | 7703133 |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Ball Dia. | 3/8 in |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Weight | 3.2 LB |
| EAN or UPC | 662729245119 |

