- Single Row Angular Contact Bearing, 7" ID x 8.5" OD x 0.75" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Do not use where contact maybe made with electrical circuits.
| Ball Material | Steel |
| icNumber | 7703133 |
| Ball Dia. | 3/8 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Inner Ring Width | 3/4 in |
| O.D. | 8.5 in |
| Fillet Radius | 0.08 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Contact Angle | 30° |
| Cage Material | Standard |
| Cage Type | Metal |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Type | Unsealed |
| I.D. | 7 in |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Enclosure | Open |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Preload Level | None |
| Seal Material | None |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Precision | Standard |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. Type | Straight |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Outer Ring Width | 3/4 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Weight | 3.2 LB |
| EAN or UPC | 662729245119 |

