- Single Row Angular Contact Bearing, 9" ID x 9.75" OD x 0.5" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Manifold parts must match valve parts
| O.D. | 9.75 in |
| Seal Material | Buna-N |
| O.D. Type | Straight |
| Precision | Standard |
| I.D. | 9 in |
| Material | Steel |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Preload Level | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Material | Standard |
| No. in Set | Single Bearing |
| icNumber | 7700513 |
| Enclosure | Double Sealed |
| Outer Ring Width | 1/2 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Capacity | Standard Capacity |
| Lubricant | Multi-Purpose |
| Width | 1/2 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Contact Angle | 30° |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Inner Ring Width | 1/2 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 1.18 LB |
| EAN or UPC | 662729275376 |

