- Single Row Angular Contact Bearing, 9" ID x 9.75" OD x 0.5" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Manifold parts must match valve parts
| Rows of Balls | Single |
| Precision | Standard |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Ball Material | Steel |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| O.D. | 9.75 in |
| Seal Material | Buna-N |
| icNumber | 7700513 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Contact Angle | 30° |
| Cage Type | Metal |
| Cage Material | Standard |
| I.D. | 9 in |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Material | Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inner Ring Width | 1/2 in |
| Lubricant | Multi-Purpose |
| Bearing Type | Angular Contact |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Type | Contact Seals |
| Preload Level | None |
| Width | 1/2 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Outer Ring Width | 1/2 in |
| Enclosure | Double Sealed |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bore Type | Round Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| Weight | 1.18 LB |
| EAN or UPC | 662729275376 |

