- Single Row Angular Contact Bearing, 7.5" ID x 8.25" OD x 0.5" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Check to be certain that the idler sprocket or pulley will still clear the space available between the base housing and the mounting hole
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Multi-Purpose |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 9470 lbf |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Dynamic Load Rating | 3270 lbf |
| Seal Material | Buna-N |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Type | Contact Seals |
| Capacity | Standard Capacity |
| I.D. | 7 1/2 in |
| Cage Type | Metal |
| Cage Material | Standard |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Locking Device | No Locking Device |
| Enclosure | Double Sealed |
| Outer Ring Width | 1/2 in |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Material | Steel |
| O.D. | 8.25 in |
| Rows of Balls | Single |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Preload Level | None |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. Type | Straight |
| Inner Ring Width | 1/2 in |
| icNumber | 7696982 |
| Contact Angle | 30° |
| Ball Material | Steel |
| Weight | 0.99 LB |
| EAN or UPC | 662729278131 |

