- Single Row Angular Contact Bearing, 7.5" ID x 8.25" OD x 0.5" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Check to be certain that the idler sprocket or pulley will still clear the space available between the base housing and the mounting hole
| Preload Level | None |
| No. in Set | Single Bearing |
| Dynamic Load Rating | 3270 lbf |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 1/2 in |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Cage Type | Metal |
| Contact Angle | 30° |
| Inner Ring Width | 1/2 in |
| I.D. | 7 1/2 in |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| O.D. | 8.25 in |
| icNumber | 7696982 |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Enclosure | Double Sealed |
| Precision | Standard |
| O.D. Type | Straight |
| Lubricant | Multi-Purpose |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Material | Buna-N |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Standard |
| Seal Type | Contact Seals |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Static Load Rating [Max] | 9470 lbf |
| Weight | 0.99 LB |
| EAN or UPC | 662729278131 |

