- Single Row Angular Contact Bearing, 6" ID x 6.75" OD x 0.5" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Aluminum conducts electricity
| Precision | Standard |
| I.D. | 6 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| Lubricant | Multi-Purpose |
| Seal Type | Contact Seals |
| Outer Ring Width | 1/2 in |
| Ball Dia. | 3/16 in |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Ball Material | Steel |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Type | Metal |
| O.D. | 6.75 in |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| icNumber | 7700512 |
| Enclosure | Double Sealed |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Inner Ring Width | 1/2 in |
| Seal Material | Buna-N |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Contact Angle | 30° |
| Cage Material | Standard |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 0.81 LB |
| EAN or UPC | 662729163390 |

