- Single Row Angular Contact Bearing, 6" ID x 6.75" OD x 0.5" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Aluminum conducts electricity
| Precision | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Standard |
| Inner Ring Width | 1/2 in |
| O.D. | 6.75 in |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Contact Seals |
| icNumber | 7700512 |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | Standard Capacity |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Contact Angle | 30° |
| Preload Level | None |
| Ball Dia. | 3/16 in |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Lubricant | Multi-Purpose |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Material | Buna-N |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Outer Ring Width | 1/2 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| No. in Set | Single Bearing |
| I.D. | 6 in |
| O.D. Type | Straight |
| Enclosure | Double Sealed |
| Weight | 0.81 LB |
| EAN or UPC | 662729163390 |

