- 3/4 in Drive Size
- 1100 ft-lb Maximum Reverse Torque
- 5500 rpm Free Speed
description
- The 261 Series impact wrench is ideal for vehicle repair and heavy truck and machinery jobs where you’ll benefit from the square socket retaining ring and the power behind the vane motor. Trigger actuation and a power regulator let you complete projects with control and ease.
features
- RELIABILITY: The 261 Series is made to last, and will be a trusted tool for all your heavy machinery projects and more
- POWER: The vane motor on the 261 Series provides a high torque output for increased power.
- DURABILITY: The impact wrench’s jumbo hammer provides a great power-to-weight ratio and is easy to maintain.
- VEHICLE REPAIR: The square socket retaining ring makes this an ideal impact wrench for projects where you need increased socket connection.
| Standard | ISO 11148-6, Cagi B186, ISO 28927-2, ISO 15744 |
| Drive Size | 3/4 in |
| Air Consumption @ Load | 38 cfm, 1076 I/min |
| Housing Material | Aluminum |
| Power Source | Air Powered |
| Free Speed | 5500 rpm |
| Pressure [Max] | 6.2 Bar |
| Blows/Impacts Per Minute | 1000 blows/min |
| Free Speed [Max] | 5500 rpm |
| Drive Type | Square |
| NPTF Size | 3/8 in |
| Handle Type | Pistol Grip |
| Rotation Speed [Max] | 5500 rpm |
| Air Consumption [Average] | 9.5 cfm, 269 I/min |
| Retainer Type | Friction Ring |
| Torque [Max] | 1100 ft lb |
| Air Consumption [Max] | 38 ft3/min |
| Torque Range | 200 to 1627 ft lb |
| Hose Size [Min] | 1/2 in |
| Hose Size | 0.5 in |
| Length | 8.800 in |
| Sound Level | 98.4 dB |
| Bolt Cap: Dia. | 1 in |
| Inlet Size | 3/8 in NPT |
| Type | Full-Size |
| Weight | 13.85 LB |
| EAN or UPC | 663023001043 |

