- 3/4 in Drive Size
- 1100 ft-lb Maximum Reverse Torque
- 5500 rpm Free Speed
description
- The 261 Series impact wrench is ideal for vehicle repair and heavy truck and machinery jobs where you’ll benefit from the square socket retaining ring and the power behind the vane motor. Trigger actuation and a power regulator let you complete projects with control and ease.
features
- RELIABILITY: The 261 Series is made to last, and will be a trusted tool for all your heavy machinery projects and more
- POWER: The vane motor on the 261 Series provides a high torque output for increased power.
- DURABILITY: The impact wrench’s jumbo hammer provides a great power-to-weight ratio and is easy to maintain.
- VEHICLE REPAIR: The square socket retaining ring makes this an ideal impact wrench for projects where you need increased socket connection.
| Sound Level | 98.4 dB |
| Retainer Type | Friction Ring |
| Handle Type | Pistol Grip |
| Free Speed [Max] | 5500 rpm |
| NPTF Size | 3/8 in |
| Drive Type | Square |
| Power Source | Air Powered |
| Free Speed | 5500 rpm |
| Torque Range | 200 to 1627 ft lb |
| Drive Size | 3/4 in |
| Housing Material | Aluminum |
| Inlet Size | 3/8 in NPT |
| Standard | ISO 11148-6, Cagi B186, ISO 28927-2, ISO 15744 |
| Blows/Impacts Per Minute | 1000 blows/min |
| Hose Size | 0.5 in |
| Length | 8.800 in |
| Rotation Speed [Max] | 5500 rpm |
| Type | Full-Size |
| Torque [Max] | 1100 ft lb |
| Pressure [Max] | 6.2 Bar |
| Bolt Cap: Dia. | 1 in |
| Air Consumption [Max] | 38 ft3/min |
| Hose Size [Min] | 1/2 in |
| Air Consumption @ Load | 38 cfm, 1076 I/min |
| Air Consumption [Average] | 9.5 cfm, 269 I/min |
| Weight | 13.85 LB |
| EAN or UPC | 663023001043 |

