- 1/2 in Drive Size
- 600 ft-lb Maximum Reverse Torque
- 8000 rpm Free Speed
description
- The heavy duty 231C impact wrench has the reliability and durability you’ve come to expect from the Ingersoll Rand name. The powerful tool provides an even impact and is durable enough to last through the toughest work environments.
features
- Reliability: Every time you pull the trigger, the 231C will deliver the same high-quality output time.
- Durability: Built to withstand harsh environments and repeated drops, this impact wrench won’t let you down.
| NPTF Size | 1/4 in |
| Hose Size | 0.375 in |
| Power Source | Air Powered |
| Drive Size | 1/2 in |
| Torque [Max] | 600 ft lb |
| Retainer Type | Friction Ring |
| Type | Full-Size |
| Free Speed [Max] | 8000 rpm |
| Housing Material | Aluminum |
| Sound Level | 99 dB |
| Inlet Size | 1/4 in NPT |
| Air Consumption @ Load | 22 cfm, 623 I/min |
| Torque Range | 25 to 600 ft lb |
| Drive Type | Square |
| Air Consumption [Max] | 22 ft3/min |
| Pressure [Max] | 6.2 Bar |
| Standard | ISO 11148-6, Cagi B186, ISO 28927-2, ISO 15744 |
| Hose Size [Min] | 3/8 in |
| Handle Type | Pistol Grip |
| Blows/Impacts Per Minute | 1200 blows/min |
| Free Speed | 8000 rpm |
| Bolt Cap: Dia. | 9/16 in |
| Air Consumption [Average] | 4.2 cfm, 119 I/min |
| Rotation Speed [Max] | 8000 rpm |
| Length | 7.300 in |
| Weight | 6.5 LB |
| EAN or UPC | 663023047782 |

