- 1/2 in Drive Size
- 600 ft-lb Maximum Reverse Torque
- 8000 rpm Free Speed
description
- The heavy duty 231C impact wrench has the reliability and durability you’ve come to expect from the Ingersoll Rand name. The powerful tool provides an even impact and is durable enough to last through the toughest work environments.
features
- Reliability: Every time you pull the trigger, the 231C will deliver the same high-quality output time.
- Durability: Built to withstand harsh environments and repeated drops, this impact wrench won’t let you down.
| Torque Range | 25 to 600 ft lb |
| Drive Size | 1/2 in |
| Standard | ISO 11148-6, Cagi B186, ISO 28927-2, ISO 15744 |
| Retainer Type | Friction Ring |
| Hose Size [Min] | 3/8 in |
| Air Consumption [Max] | 22 ft3/min |
| Pressure [Max] | 6.2 Bar |
| Free Speed | 8000 rpm |
| Power Source | Air Powered |
| Free Speed [Max] | 8000 rpm |
| Hose Size | 0.375 in |
| Blows/Impacts Per Minute | 1200 blows/min |
| Air Consumption @ Load | 22 cfm, 623 I/min |
| Bolt Cap: Dia. | 9/16 in |
| Sound Level | 99 dB |
| Handle Type | Pistol Grip |
| Rotation Speed [Max] | 8000 rpm |
| Housing Material | Aluminum |
| NPTF Size | 1/4 in |
| Length | 7.300 in |
| Type | Full-Size |
| Drive Type | Square |
| Air Consumption [Average] | 4.2 cfm, 119 I/min |
| Torque [Max] | 600 ft lb |
| Inlet Size | 1/4 in NPT |
| Weight | 6.5 LB |
| EAN or UPC | 663023047782 |

