- Double Convolution Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #21-2
- Blind Nuts
- 3/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Two-ply, fabric-reinforced rubber
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 3 in Stroke | 13338 lbf |
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| Temperature Range [Max] | 135 °F |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Convolutions | Double |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Force @ 1 in Stroke | 14163 lbf |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Temperature Range [Min] | -35 °F |
| Force @ Stroke (100 psi) | 14163 lbf @ 1 in, 13338 lbf @ 3 in |
| Stroke Length [Max] | 8.700 in |
| Style No. | 21-2 |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (100 psi) | 7313 lbf |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| End Closure | Type 2 Bead Plate |
| Compressed Height | 3 in |
| Air Spring Description | Blind Nuts |
| Weight | 17.95 LB |
| EAN or UPC | 767555008690 |

