- Double Convolution Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #21-2
- Blind Nuts
- 3/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Two-ply, fabric-reinforced rubber
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (100 psi) | 7313 lbf |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Style No. | 21-2 |
| Temperature Range [Min] | -35 °F |
| Stroke Length [Max] | 8.700 in |
| Force @ Stroke (100 psi) | 14163 lbf @ 1 in, 13338 lbf @ 3 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| Air Spring Description | Blind Nuts |
| Temperature Range [Max] | 135 °F |
| Compressed Height | 3 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| End Closure | Type 2 Bead Plate |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Convolutions | Double |
| Force @ 3 in Stroke | 13338 lbf |
| Force @ 1 in Stroke | 14163 lbf |
| Weight | 17.95 LB |
| EAN or UPC | 767555008690 |

