- Single Convolution Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #110
- Socket Head Aluminum Bead Ring
- Type 4 Bead Ring End Closure
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Two-ply, fabric-reinforced rubber
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Stroke Length [Max] | 3.100 in |
| No. of Bolts | 6 |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 940 lbf |
| Bolt Circle Dia. | 4 1/2 in |
| Air Spring Description | Socket Head Aluminum Bead Ring |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Force @ 3 in Stroke | 1030 lbf |
| Temperature Range [Max] | 135 °F |
| Compressed Height | 2 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 1 in Stroke | 2090 lbf |
| Style No. | 110 |
| Temperature Range [Min] | -35 °F |
| End Closure | Type 4 Bead Ring |
| Force @ Stroke (80 psi) | 1030 lbf @ 3 in, 2090 lbf @ 1 in |
| Convolutions | Single |
| Weight | 2.9 LB |
| EAN or UPC | 767555001349 |

