- Single Convolution Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #110
- Socket Head Aluminum Bead Ring
- Type 4 Bead Ring End Closure
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Two-ply, fabric-reinforced rubber
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Force @ Stroke (80 psi) | 1030 lbf @ 3 in, 2090 lbf @ 1 in |
| Bolt Circle Dia. | 4 1/2 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Convolutions | Single |
| Temperature Range [Min] | -35 °F |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Bellows Type | Single Convolution |
| End Closure | Type 4 Bead Ring |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 940 lbf |
| Style No. | 110 |
| Air Spring Description | Socket Head Aluminum Bead Ring |
| Force @ 1 in Stroke | 2090 lbf |
| Compressed Height | 2 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Stroke Length [Max] | 3.100 in |
| No. of Bolts | 6 |
| Force @ 3 in Stroke | 1030 lbf |
| Temperature Range [Max] | 135 °F |
| Weight | 2.9 LB |
| EAN or UPC | 767555001349 |

