- 20 mm Shaft, 31.75 mm Base to Center, Contact Seals, Setscrew Locking, Non-Expansion Type
description
- Created to handle stringent food handling requirements and serve in highly corrosive applications. All assembly components have been carefully selected to comply with all applicable federal food processing requirements without compromising bearing performance needs. These units are dimensionally stable under load and can operate in continuous temperatures up to 250 °F (brief exposure up to 350 °F).The finish will not scrape or flake off during use.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Series | YAK Series |
| Base Length | 127 mm |
| Bolt Hole Spacing | 96 mm |
| Bolt Holes | 2 |
| Length Through Bore | 30.9 mm |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Shaft Dia. | 20 mm |
| Overall Width | 34.13 mm |
| Lubrication | Relubricatable |
| Collar O.D. | 27.56 mm |
| End Type | Open End |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Height | 62.7 mm |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 76.2000 mm |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 155.8000 mm |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing Material | Cast Iron |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Base Height | 11.9 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Bearing Insert | GYE20KRRB |
| Base Width | 31.8 mm |
| Bolt Size | M10 |
| Insert Type | Steel Insert |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Weight | 1.494 LB |
| EAN or UPC | 87796169623 |

