- 2.1875" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir VCJT flange cartridges are basically the same in design and outstanding features as the VCJ types except they have two bolt holes instead of four. This allows for mounting in restricted areas. The units are assembled with GRA-RRB bearings with positive contract land riding seals and self-locking collars. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Seal Type | Contact Seals |
| Shaft Dia. | 2.1875 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Flange Thickness | 0.6563 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Height | 5 in |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Spacing | 7 1/4 in |
| Bolt Circle Dia. | 7 1/4 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Length | 8 1/2 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bearing Insert | GRA203RRB |
| Duty | Normal-Duty |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Overall Width | 2.6563 in |
| Length Through Bore | 1.9063 in |
| Housing Width | 1.8438 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Hole Size | 43/64 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing No. | T-40227 |
| Weight | 6.826 LB |
| EAN or UPC | 87796061477 |

