- 2 3/16" Shaft, 7 1/4" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable, Non-Expansion
description
- RCJT flange cartridges are basically the same design as the RCJ, except they have two bolt holes instead of four. They are designed chiefly for applications where the mounting area is restricted. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Flange Thickness | 21/32 in |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Shaft Dia. | 2.1875 in |
| Overall Width | 2.958 in |
| Bolt Hole Size | 0.672 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bearing Insert | G1203KRRB |
| Housing Height | 5 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Length | 8 1/2 in |
| Dynamic Load Rating | 10800 lbf |
| Housing Width | 1.844 in |
| End Type | Open End |
| Seal Type | Contact Seals |
| Duty | Normal-Duty |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Lubrication | Relubricatable |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bolt Hole Spacing | 7 1/4 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Outer Ring Size | 211 |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing No. | T-40227 |
| Weight | 7.508 LB |
| EAN or UPC | 87796061309 |

