- 1 11/16" Shaft, 5 27/32" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable, Non-Expansion
description
- The Fafnir VCJT flange cartridges are basically the same in design and outstanding features as the VCJ types except they have two bolt holes instead of four. This allows for mounting in restricted areas. The units are assembled with GRA-RRB bearings with positive contract land riding seals and self-locking collars. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
- Agriculture
| Inch/Metric | Inch |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Length | 7 1/16 in |
| Flange Thickness | 1/2 in |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bolt Hole Spacing | 5 27/32 in |
| Shaft Dia. | 1.6875 in |
| Housing Width | 1.5313 in |
| Bolt Circle Dia. | 5 27/32 in |
| Housing No. | T-40225 |
| Housing Height | 4 3/8 in |
| Dynamic Load Rating | 8150 lbf |
| Bolt Hole Size | 33/64 in |
| Length Through Bore | 1.7188 in |
| Overall Width | 2.2188 in |
| Bearing Insert | GRA111RRB |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Style | 2-Bolt Flange |
| End Type | Open End |
| Housing Material | Cast Iron |
| Lubrication | Relubricatable |
| Duty | Normal-Duty |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Weight | 4.744 LB |
| EAN or UPC | 87796060166 |

