- 1 11/16" Shaft, 5 27/32" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable, Non-Expansion
description
- RCJT flange cartridges are basically the same design as the RCJ, except they have two bolt holes instead of four. They are designed chiefly for applications where the mounting area is restricted. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Shaft Dia. | 1.6875 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bolt Hole Spacing | 5 27/32 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Overall Width | 2.334 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| End Type | Open End |
| Duty | Normal-Duty |
| Dynamic Load Rating | 8150 lbf |
| Housing Length | 7 1/16 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bearing Insert | G1111KRRB |
| Housing Material | Cast Iron |
| Flange Thickness | 1/2 in |
| Housing Height | 4 3/8 in |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Bolt Hole Size | 0.516 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Outer Ring Size | 209 |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Inch/Metric | Inch |
| Seal Type | Contact Seals |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Housing No. | T-40225 |
| Housing Width | 1.531 in |
| Weight | 5.072 LB |
| EAN or UPC | 87796060029 |

