- 1" Shaft, Tri-Ply Shroud Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- TCJT flange cartridges are basically the same design as the TCJ type, except they have two bolt holes instead of four. They are designed chiefly to fill the need for applications where the mounting area is restricted. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bearing Insert | G1100KPPB3 |
| Duty | Normal-Duty |
| Outer Ring Size | 205 |
| Bolt Hole Spacing | 3.906 in |
| Overall Width | 1.839 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Dynamic Load Rating | 3450 lbf |
| Shaft Dia. | 1 in |
| Flange Thickness | 1/2 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Height | 2 3/4 in |
| Housing No. | T-40221 |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Width | 1 1/8 in |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Housing Length | 4 7/8 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Style | 2-Bolt Flange |
| End Type | Open End |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Hole Size | 29/64 in |
| Seal Type | Tri-Ply Shroud Seals |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Weight | 1.566 LB |
| EAN or UPC | 87796057555 |

