- 1" Shaft, Tri-Ply Shroud Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- TCJT flange cartridges are basically the same design as the TCJ type, except they have two bolt holes instead of four. They are designed chiefly to fill the need for applications where the mounting area is restricted. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Shaft Dia. | 1 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Overall Width | 1.839 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Height | 2 3/4 in |
| Bolt Hole Spacing | 3.906 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Width | 1 1/8 in |
| End Type | Open End |
| Seal Type | Tri-Ply Shroud Seals |
| Outer Ring Size | 205 |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Housing No. | T-40221 |
| Dynamic Load Rating | 3450 lbf |
| Bearing Insert | G1100KPPB3 |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Duty | Normal-Duty |
| Housing Length | 4 7/8 in |
| Flange Thickness | 1/2 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Hole Size | 29/64 in |
| Weight | 1.566 LB |
| EAN or UPC | 87796057555 |

