- 1" Shaft, Tri-Ply Shroud Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- TCJ flange cartridges are identical to RCJ units except the Tri-Ply seal bearing is used. Tri-Ply units solve the most difficult sealing problems. They are capable of withstanding the hard usage encountered in the toughest environments of abrasive dirt and moisture. These units are ideal for fruit, vegetable, fiber and root harvesting equipment, food handling/processing equipment and all types of material-handling equipment – anywhere abrasion and contamination exist. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with self-locking collars.
applications
- Food processing
- Agriculture
- Fans and blowers
- Conveyors
| Flange Thickness | 1/2 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Outer Ring Size | 205 |
| End Type | Open End |
| Housing Length | 3 3/4 in |
| Bolt Hole Size | 0.453 in |
| Length Through Bore | 1.375 in |
| Housing Height | 3 3/4 in |
| Bolt Hole Spacing | 2 3/4 in |
| Overall Width | 1.834 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Seal Type | Tri-Ply Shroud Seals |
| Dynamic Load Rating | 3450 lbf |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing No. | T-40230 |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Shaft Dia. | 1 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing Width | 1 3/16 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Insert | G1100KPPB3 |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Weight | 1.792 LB |
| EAN or UPC | 87796057548 |

