- 1" Shaft, Tri-Ply Shroud Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- TCJ flange cartridges are identical to RCJ units except the Tri-Ply seal bearing is used. Tri-Ply units solve the most difficult sealing problems. They are capable of withstanding the hard usage encountered in the toughest environments of abrasive dirt and moisture. These units are ideal for fruit, vegetable, fiber and root harvesting equipment, food handling/processing equipment and all types of material-handling equipment – anywhere abrasion and contamination exist. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with self-locking collars.
applications
- Food processing
- Agriculture
- Fans and blowers
- Conveyors
| Outer Ring Size | 205 |
| Lubrication | Relubricatable |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Duty | Normal-Duty |
| Housing Length | 3 3/4 in |
| Bolt Hole Spacing | 2 3/4 in |
| Overall Width | 1.834 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Inch/Metric | Inch |
| End Type | Open End |
| Housing Height | 3 3/4 in |
| Flange Thickness | 1/2 in |
| Length Through Bore | 1.375 in |
| Bearing Insert | G1100KPPB3 |
| Seal Type | Tri-Ply Shroud Seals |
| Shaft Dia. | 1 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Housing No. | T-40230 |
| Dynamic Load Rating | 3450 lbf |
| Bolt Hole Size | 0.453 in |
| Housing Width | 1 3/16 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Weight | 1.792 LB |
| EAN or UPC | 87796057548 |

