- 1.375" Shaft, Tri-Ply Shroud Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- TCJ flange cartridges are identical to RCJ units except the Tri-Ply seal bearing is used. Tri-Ply units solve the most difficult sealing problems. They are capable of withstanding the hard usage encountered in the toughest environments of abrasive dirt and moisture. These units are ideal for fruit, vegetable, fiber and root harvesting equipment, food handling/processing equipment and all types of material-handling equipment – anywhere abrasion and contamination exist. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Shaft Dia. | 1.375 in |
| Housing No. | T-40232 |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Flange Thickness | 0.531 in |
| Housing Height | 4 5/8 in |
| Bearing Insert | G1106KPPB2 |
| Duty | Normal-Duty |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Outer Ring Size | 207 |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Inch/Metric | Inch |
| Overall Width | 2.106 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing Length | 4 5/8 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Width | 1.344 in |
| Bolt Hole Spacing | 3 5/8 in |
| Bolt Hole Size | 0.516 in |
| End Type | Open End |
| Seal Type | Tri-Ply Shroud Seals |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Lubrication | Relubricatable |
| Length Through Bore | 1.4375 in |
| Weight | 4.03 LB |
| EAN or UPC | 87796058965 |

