- 1.375" Shaft, Tri-Ply Shroud Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- TCJ flange cartridges are identical to RCJ units except the Tri-Ply seal bearing is used. Tri-Ply units solve the most difficult sealing problems. They are capable of withstanding the hard usage encountered in the toughest environments of abrasive dirt and moisture. These units are ideal for fruit, vegetable, fiber and root harvesting equipment, food handling/processing equipment and all types of material-handling equipment – anywhere abrasion and contamination exist. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bolt Hole Size | 0.516 in |
| Length Through Bore | 1.4375 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Bolt Hole Spacing | 3 5/8 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Width | 1.344 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Outer Ring Size | 207 |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| End Type | Open End |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Housing Material | Cast Iron |
| Flange Thickness | 0.531 in |
| Housing Length | 4 5/8 in |
| Housing Height | 4 5/8 in |
| Shaft Dia. | 1.375 in |
| Seal Type | Tri-Ply Shroud Seals |
| Housing No. | T-40232 |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Insert | G1106KPPB2 |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Overall Width | 2.106 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Weight | 4.03 LB |
| EAN or UPC | 87796058965 |

