- 1 1/4" Shaft, 5 1/8" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable, Non-Expansion
description
- The Fafnir SCJT flange cartridges are basically the same in design and construction features as the SCJ types, but have only two bolt holes (instead of four) for mounting in restricted areas.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Material | Cast Iron |
| Duty | Normal-Duty |
| Housing Height | 3 5/8 in |
| Housing Length | 6 1/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing No. | T-21548PS |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| End Type | Open End |
| Housing Width | 1.3438 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Lubrication | Relubricatable |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Insert | GYA103RRB3 |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Shaft Dia. | 1.25 in |
| Bolt Circle Dia. | 5 1/8 in |
| Length Through Bore | 1.2813 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Hole Size | 0.5156 in |
| Bolt Hole Spacing | 5 1/8 in |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Flange Thickness | 0.5313 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Overall Width | 2.0938 in |
| Weight | 2.604 LB |
| EAN or UPC | 87796058644 |

