- 1 1/4" Shaft, 5 1/8" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable, Non-Expansion
description
- The Fafnir SCJT flange cartridges are basically the same in design and construction features as the SCJ types, but have only two bolt holes (instead of four) for mounting in restricted areas.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Length | 6 1/8 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bearing Insert | GYA103RRB3 |
| Bolt Circle Dia. | 5 1/8 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing No. | T-21548PS |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Housing Height | 3 5/8 in |
| Length Through Bore | 1.2813 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Overall Width | 2.0938 in |
| Shaft Dia. | 1.25 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Duty | Normal-Duty |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Width | 1.3438 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Hole Size | 0.5156 in |
| Style | 2-Bolt Flange |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Spacing | 5 1/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Flange Thickness | 0.5313 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Weight | 2.604 LB |
| EAN or UPC | 87796058644 |

