- Single Row Radial Bearing, 0.875" ID x 1.875" OD x 0.500" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| icNumber | 7698129 |
| Preload Level | None |
| Cage Type | Metal |
| Contact Angle | 0° |
| O.D. Type | Straight |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Type | Contact Seals |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Origin | Single Row Radial |
| Precision | Standard |
| Locking Device | No Locking Device |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. | 1 7/8 in |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | Buna-N |
| Static Load Rating [Max] | 1,120.00 lbf |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | Standard Capacity |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Cage Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Closed Width | 1/2 in |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Radial |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Inner Ring Width | 1/2 in |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Outer Ring Width | 1/2 in |
| Dynamic Load Rating | 2,500.00 lbf |
| Open Width | 3/8 in |
| I.D. | 7/8 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Width | 1/2 in |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| Enclosure | Double Sealed |
| Weight | 0.29 LB |
| EAN or UPC | 87796074729 |

