- Single Row Radial Bearing, 0.875" ID x 1.875" OD x 0.500" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| O.D. Type | Straight |
| Rows of Balls | Single |
| Dynamic Load Rating | 2,500.00 lbf |
| Inner Ring Width | 1/2 in |
| Contact Angle | 0° |
| icNumber | 7698129 |
| Closed Width | 1/2 in |
| Precision | Standard |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Seal Type | Contact Seals |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Origin | Single Row Radial |
| O.D. | 1 7/8 in |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Capacity | Standard Capacity |
| Cage Type | Metal |
| Open Width | 3/8 in |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Outer Ring Width | 1/2 in |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Type | Radial |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Enclosure | Double Sealed |
| Seal Material | Buna-N |
| Preload Level | None |
| Width | 1/2 in |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Static Load Rating [Max] | 1,120.00 lbf |
| I.D. | 7/8 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 0.29 LB |
| EAN or UPC | 87796074729 |

