- Single Row Radial Bearing, 0.875" ID x 1.875" OD x 0.5" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Seal Material | Metal |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Closed Width | 1/2 in |
| Bearing Type | Radial |
| Enclosure | Double Shielded |
| Open Width | 3/8 in |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Contact Angle | 0° |
| Rows of Balls | Single |
| icNumber | 7696983 |
| Precision | Standard |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Cage Type | Metal |
| Ball Material | Steel |
| O.D. | 1 7/8 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. Type | Straight |
| Capacity | Standard Capacity |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Dynamic Load Rating | 2,500.00 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| I.D. | 7/8 in |
| Static Load Rating [Max] | 1,120.00 lbf |
| Origin | Single Row Radial |
| Lubricant | Polyurea Base |
| No. in Set | Single Bearing |
| Width | 1/2 in |
| Inner Ring Width | 1/2 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Steel |
| Outer Ring Width | 1/2 in |
| Weight | 0.29 LB |
| EAN or UPC | 87796044807 |
| NSN Number | 3110-00-155-8883 |

